نقش و اهمیت ویتامین دی در سلامت بدن و تناسب اندام

زمان های مناسب و نامناسب برای وزن کشی
ژانویه 13, 2018
مزیت کاهش وزن با دمنوش های گیاهی نیوشا
فوریه 20, 2018

یکی از اصلی ترین عللی که ویتامین دی را بسیار مورد توجه قرار می دهد این است که این ماده صرفا یک ویتامین نیست بلکه یک هورمون نیز هست. هورمونی که در بسیاری از فرآیندهای فیزیولوژیک بدن نقشی اساسی بر عهده دارد.

به گفته محققان گیرنده های ویتامین دی در 40 بافت مختلف بدن کشف شده اند که از جمله این بافت ها می توان به قلب، لوزالمعده، عضلات، سلولهای سیستم ایمنی و مغز اشاره کرد.

 

هرچه وزن بیشتر باشد مقدار بیشتری از ویتامین دی به دام افتاده و کمتر وارد جریان خون می شود، به همین علت افراد چاق 2 تا 5 برابر بیشتر از افراد لاغر به ویتامین دی احتیاج دارند.

چگونگی تاثیر ویتامین دی در تناسب اندام:

1. كمتر می‌خورید، سیرتر می‌مانید
وقتی سطح ویتامین D بدن شما كافی باشد، بدن مقدار لپتین بیشتری آزاد خواهد كرد. لپتین هورمونی است كه حامل این پیام به مغز است: تو سیر شده‌ای، دیگر نخور. از سوی دیگر كمبود ویتامین D به معنی لپتین كمتر و افزایش هر چه بیشتر دور كمر است.

2. چربی كمتری ذخیره خواهید كرد
وقتی مقدار ویتامین D در خون شما كافی باشد، عملكرد سلول‌های چربی برای ذخیره چربی كندتر خواهد شد اما وقتی مقدار ویتامین D كم باشد سطح هورمون پاراتیروئید و كلسیترول افزایش یافته كه عواقب خوشایندی دربر ندارد. سطح بالای این هورمون‌ها بدن شما را تشویق می‌كند تا به‌جای سوزاندن چربی آن را ذخیره كند.

3. شما چربی شكمی بیشتری خواهید سوزاند
ویتامین D به شما كمك می‌كند تا در سراسر بدن چربی بسوزانید ولی این ماده در كاهش مقدار چربی‌های شكم از بقیه مناطق موثرتر است. ویتامین D اساسا باعث چربی سوزی در ناحیه شكم می‌شود. توضیح این عملكرد این است كه ویتامین D در كنار كلسیم تولید كورتیزول را كاهش می‌دهند؛ كورتیزول هورمون استرس است كه باعث تجمع چربی در شكم می‌شود.

4. هم وزن كم می‌كنی، هم قلبت سلامت می‌ماند
رژیم غذایی غنی از مواد لبنی(یعنی مقدار زیادی كلسیم و ویتامین D) به افراد كمك می‌كند تا 70درصد بیشتر از افرادی كه همین مقدار كالری را از مواد دیگر دریافت كرده‌اند وزن كم كنند. علاوه بر این، مطالعه دیگری نشان می‌دهد، سطح بالای ویتامین D در واقع با تشدید مزایای كاهش وزن، خطرات بیماری‌های قلبی- عروقی را نیز با كاهش مقدار ‌ترگلسیرید كاهش می‌دهد.

بهترین راه برای تامین ویتامین دی مورد نیاز بدن، استفاده از مواد غذایی غنی از ویتامین دی و دریافت کافی نور خورشید است.

از جمله مواد غذایی سرشار از ویتامین دی می توان به ماهی های چرب از جمله سالمون، فرآورده های لبنی، تخم مرغ و … اشاره کرد.

شایان ذکر است که استفاده از مواد غذایی و راه های طبیعی برای دریافت ویتامین دی به مراتب موثرتر از مصرف قرص های مکمل این ویتامین است.

 

میترا نوری
میترا نوری
مشاور ارشد شرکت نیوشا | محقق طب گیاهی و سنتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *