9 دمنوش آرامبخش گیاهی برای آرامش اعصاب

درمان خانگی نفخ - دمنوش ضدنفخ - درمان نفخ - بادشکن
توصیه هایی برای درمان خانگی نفخ
مارس 29, 2019
معرفی 10 چربی سوز گیاهی برای لاغری سریع
10 گیاه دارویی و دمنوش لاغری گیاهی برای چربی سوزی سریع
آوریل 1, 2019
معرفی 9 دمنوش آرامبخش طبیعی و گیاهی برای آرامش اعصاب

معرفی 9 دمنوش آرامبخش طبیعی و گیاهی برای آرامش اعصاب

اهمیت استفاده از دمنوش آرامبخش گیاهی در برنامه روزانه تغذیه ای

دمنوش آرامبخش گیاهی و طبیعی یکی از پرتقاضاترین دمنوش های دنیای مدرن است. تنش ها و استرس های زندگی در روزگار مدرن، بلای جان این روزهای تمام انسان هاست و داشتن آرامش اعصاب و رفع استرس یکی از اساسی ترین خواسته های افراد است. به عقیده پزشکان بسیاری از بیماری ها و امراض امروزی ریشه در استرس و تنش های روحی دارند. پس باید تا جایی که می توانیم از روش های طبیعی و با استفاده از نوشیدنی های آرامبخش گیاهی این مشکل را کنترل کنیم. در این مقاله قصد داریم با معرفی چند دمنوش ضداسترس و آرامبخش طبیعی شما را در کنترل هرچه بهتر استرس های روزانه یاری کنیم.

اختلالات اضطرابی بلای جان انسان های جوامع مدرن

به عقیده محققین آمریکایی، اختلالات اضطرابی مشکل شماره یک سلامت روانی در آمریکا هستند که در حدود 18 درصد از جمعیت (40 میلیون بزرگ سال بالای 18 سال) را تحت تاثیر قرار داده است.دمنوش برای آرامشاین آمار در کشورهای دیگر خصوصا کشور ما اگر بیشتر نباشد کمتر نیست.

افزودن دمنوشهای گیاهی و آرامبخش طبیعی به رژیم غذایی روزانه می تواند یک راه سالم و مناسب برای تسکین احساسات اضطرابی باشد. برای بهره مندی از حداکثر خواص ضد اضطرابی دمنوش ضداسترس، بهتر است از دمنوشهایی که حاوی کافئین هستند پرهیز کنید، چون کافئین باعث افزایش اضطراب می شود.

اگر شما اغلب دچار بی‌خوابی می‌شوید یا ممکن است احساس کنید به داروهای آرامبخش و خواب‌ آور احتیاج دارید، به شما توصیه می‌کنیم قبل از خواب از دمنوش‌ های گیاهی موثر در آرامش اعصاب استفاده کنید. مطمئنا این دمنوش های آرامبخش تا حد زیادی شما را از داروهای شیمیایی بی نیاز خواهند کرد.

گیاهان آرامبخش طبیعی

در این مقاله قصد داریم شما را با گیاهان آرامبخش، ضداسترس و نشاط آور آشنا کنیم و برای مصرف روزانه تان چند دمنوش ضداسترس و آرامبخش طبیعی و گیاهی معرفی کنیم. تعداد گیاهان موثر در آرامش اعصاب کم نیستند اما شاید بهتر باشد با دانستن خواص این گیاهان بتوانیم آرامبخش مناسب تر و موثرتری را انتخاب کنیم. دمنوش های آرامبخش گیاهی که در این بخش درباره آنها صحبت میکنیم عبارتند از :

 1. سنبل الطیب
 2. بادرنجبویه
 3. بابونه
 4. مرزنجوش
 5. به لیمو
 6. زیرفون
 7. بهارنارنج
 8. اسطخدوس
 9. مریم گلی

سنبل الطیب، آرامبخش گیاهی پرخاصیت

سنبل الطیب یکی از گیاهان دارویی بسیار مفید است که در طول تاریخ همواره از آن به عنوان گیاهی آرامبخش، بهبود دهنده کیفیت خواب، ضد درد و درمان کننده اختلالات روانی یاد کرده اند. قسمت مورد استفاده گیاه سنبل الطیب ریشه آن است و دارای عطری بسیار دوست داشتنی است.  از ریشه این گیاه عمدتا به عنوان دمنوش آرامبخش استفاده می شود.

از جمله مهم ترین خواص دارویی سنبل الطیب می توان به درمان بی خوابی، استرس و اضطراب، رفع علائم قاعدگی و یائسگی، کاهش فشار خون بالا، تسکین درد زانو و کمر درد و بهبود حافظه اشاره کرد. سنبل الطیب برای درمان اختلالات روانی همچون رعشه، بیش فعالی، اختلال دو قطبی، سندروم پای بی قرار و وسواس فکری نیز مفید است.

دمنوش آرامبخش سنبل الطیب و بهبود کیفیت خواب - دمنوش ضداسترس

تاثیر دمنوش آرامبخش سنبل الطیب در بهبود کیفیت خواب

مطالعات انجام شده نشان می دهد سنبل الطیب زمانی که فرد برای به خواب رفتن نیاز دارد را کاهش می دهد و کیفیت خواب را بهبود می بخشد. به همین خاطر اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که نمی توانند بخوابند ممکن است ریشه سنبل الطیب همان چیزی باشد که به دنبالش هستید.

بر خلاف بیشتر داروهای خواب، این گیاه عوارض جانبی کمتری دارد و نتایج آن شگفت انگیز است. در یکی از مطالعات انجام شده دانشمندان به این نتیجه رسیدند که اثر ریشه سنبل الطیب بر روی خواب ضعیف بسیار قابل توجه است.

در میان شرکت کنندگان این مطالعه، ۴۴ درصد بهبود خواب و ۸۹ درصد خواب عالی را گزارش کردند. علاوه بر این، در این گروه مطالعه ای هیچ عارضه جانبی گزارش نشد. خوب حالا سوال اینجاست که سنبل الطیب چرا چنین اثری دارد و می تواند خواب را بهبود ببخشد؟ عصاره این گیاه با افزایش سطح GABA در مغز می‌تواند شما را آرام تر سازد.

GABA  یک انتقال دهنده عصبی مهارکننده است و در مقادیر کافی می تواند اثر آرام بخشی داشته باشد. نتایج حاصل از یک مطالعه نشان می دهد که عصاره این گیاه می تواند باعث آزادسازی GABA از مغز شود. علاوه بر این، والرنیک اسید موجود در این گیاه جلوی آنزیمی را می گیرد که GABA را تخریب می کند و همین باعث بهبود خواب افراد می شود.

سنبل الطیب به عنوان یک دمنوش ضداسترس

سنبل الطیب یک آرامبخش گیاهی و طبیعی است که اضطراب را بهبود می بخشد. متخصصان دریافته اند که ریشه سنبل الطیب مقدار ماده شیمیایی به نام GABA را در مغز افزایش می دهد. این ماده شیمیایی به تنظیم سلول های عصبی و بهبود اضطراب کمک می کند. داروهایی همچون آلپرازولام و دیازپام نیز سطح GABA را در مغز افزایش می دهد. والرنیک اسید موجود در این گیاه به عنوان عامل ضداسترس عمل می کند. جای شگفتی است که یک گیاه بتواند چنین تاثیری بر روی مغز داشته باشد.

تاثیر آرامبخشی دمنوش سنبل الطیب در کنترل فشار خون بالا

سنبل الطیب فشار خون را پایین می آورد: خوب حالا شما می دانید که ریشه سنبل الطیب اثر ارامبخشی دارد. به همین خاطر از شنیدن اینکه چنین گیاهی می تواند به کاهش فشار خون و بهبود سلامت قلب کمک کند شگفت زده نخواهید شد. ماده فعال یکسانی که باعث موثر بودن ریشه این گیاه برای کاهش استرس و مدیریت اضطراب می شود و می تواند به تنظیم فشار خون نیز کمک نماید.

فشار خون بالا یکی از مواردی است که باید از بروز آن پیشگیری کنید زیرا می تواند خطر سکته و حملات قلبی را افزایش دهد. مکمل های ریشه سنبل الطیب می توانند به طور طبیعی فشار خون را کاهش دهند و ان را در سطح سالمی نگه دارند. همین امر موجب می شود سلامت قلب بهبود یابد.

آرامش اعصاب و تسکین دردهای قاعدگی با دمنوش سنبل الطیب

دمنوش سنبل الطیب، آرامبخش اعصاب و رفع کننده گرفتگی و درد دوران قاعدگی است. ماهیت آرامبخشی گیاه سنبل الطیب می تواند انتخاب هوشمندانه ای برای تسکین درد و گرفتگی های دوران قاعدگی باشد. این گیاه می تواند شدت و ناراحتی ناشی از دوران قاعدگی را کاهش دهد.

ریشه سنبل الطیب دقیقا چگونه اینکار را انجام می دهد؟ این گیاه آرام بخش است و می تواند جلوی اسپاسم عضلات را بگیرد و به عنوان شل کننده طبیعی عضلات عمل کند. این آرامبخش گیاهی و طبیعی می تواند گرفتگی ها و انقباضات شدید عضلات رحم را بهبود ببخشد.

مدیریت استرس با دمنوش آرامبخش سنبل الطیب

گیاه سنبل الطیب مدیریت استرس را بهبود می بخشد. دمنوش آرامبخش سنبل الطیب با کاهش اضطراب و بهبود کیفیت خواب می تواند در کنترل استرس و کلهش فشارهای روانی نقش بسیار موثری داشته باشد. استرس مزمن می تواند باعث ایجاد حس اضطراب شود اما اضطراب قادر است شما را بیشتر از قبل دچار استرس نماید.

ریشه سنبل الطیب با بهبود سطح GABA در مغز می تواند آرام سازی بدن و ذهن را راحت تر انجام دهد. از آنجایی که آرام سازی برای بهبود استرس ضروری است این گیاه یک دمنوش ضداسترس عالی و طبیعی برای بهبود کیفیت زندگی محسوب می شود.

خواص سحرآمیز بادرنجبویه برای آرامش اعصاب

بادرنجبویه گیاهی هزار ساله از تیره ی نعنایان و یک آرامبخش طبیعی است. این گیاه که دارای برگهایی با بوی ملایم لیمو است، به عنوان دارو در درمان بسیاری از بیماری های روانی و جسمی استفاده می شود. گیاه بادرنجبویه به تنهایی و یا به صورت محصولات ترکیبی در ترکیب با چند گیاه، مورد استفاده قرار می گیرد. دمنوش آرامبخش بادرنجبویه خواص فراوانی دیگری نیز دارد و در موارد مختلف می تواند به عنوان دارو مورد استفاده قرار گیرد. از جمله خواص بادرنجبویه می توان به درمان مشکلات گوارشی از جمله ناراحتی های معده، التهاب، نفخ روده، حالت تهوع و استفراغ ، تسکین دهنده ی دردهایی مانند دردهای قاعدگی، سردرد و دندان درد، درمان اختلالات روانی مانند حمله های عصبی و افسردگی، اشاره کرد.

دمنوش ضداسترس بادرنجبویه - دمنوش برای آرامش اعصاب

بادرنجبویه، یک دمنوش ضداسترس عالی

بسیاری از مردم بر این باورند که این گیاه خاصیت آرامبخش  دارد به طوریکه از آن به عنوان یک دمنوش ضداسترس برای کاهش استرس و اضطراب استفاده می شود. دمنوش آرامبخش بادرنجبویه در رفع مشکلات خواب و بی قراری بسیار مفید است. گیاه بادرنجبویه همچنین می تواند برای بیماری آلزایمر، اختلالات بیش فعالی، بیماری خود ایمنی مربوط به تیروئید، شش های متورم، ضربان بالای قلب ناشی از عصبانیت، فشار خون بالا، زخم، تومورها و نیش حشرات موثر باشد.

این گیاه آرامبخش به دلیل داشتن طبع گرم و خشک، دمنوشی مناسب برای استفاده افراد مبتلا به بیماری ام اس است. دمنوش آرامبخش بادرنجبویه باعث گرم شدن مغز می شود و می تواند حملات عصبی را کاهش دهد.

گیاه بادرنجبویه دارای عطر و بوی بسیار خوبی است و برگ های آن بویی شبیه بوی لیمو تراوش می کنند. استنشاق این گیاه به عنوان آروماتراپی برای بیماری آلزایمر به کار برده می شود. همچنین بعضی از مردم از بادرنجبویه برای درمان تبخال استفاده می کنند. شما می توانید عصاره و روغن بادرنجبویه را به عنوان طعم دهنده به غذا مصرف کنید.

مرزنجوش، دمنوش ضداسترس و کنترل کننده میگرن

مهم‌ترین خواص مرزنجوش، آرامبخش بودن آن است. دمنوش مرزنجوش دارای اثر آرامبخشی بسیاری بر روی بدن و ذهن است. این چای اعصاب ضعیف را آرام ساخته و مشخص شده است که میگرن را تسکین می‌دهد. دمنوش مرزنجوش در رفع بی خوابی مؤثر است. این آرامبخش گیاهی بهبود دهنده سیستم اعصاب و بهترین داروی میگرن کهنه است. دمنوش آرابخش مرزنجوش در درمان سردرد‌های تنشی و عصبی و درد شقیقه‌ها بسیار موثر است.

از دیگر خواص این گیاه می‌توان به خاصیت ضددرد، ضدنفخ و ضداسپاسم آن اشاره کرد و نوشیدن دم‌کرده مرزنجوش در رفع سردرد و زکام مؤثر است. در اروپا تییگ های دمنوش مرزنجوش این گیاه مصرف بالایی دارد.
اگر جزو افرادی هستید که شب‌ها خواب آرام و راحت ندارید می‌توانید از دمنوش مرزنجوش استفاده کنید. بهترین زمان مصرف آن به عنوان آرام‌بخش، شب هنگام است.
مرزنجوش سرشار از مواد مغذی است و منبع خوبی از ویتامین A، B3، C و K همراه با روی، کلسیم، رزمارینیک، اولئیک، نیکوتینیک، تانین، اسیدهای اورسولیک به شمار می‌رود.

مرزنجوش آرامبخش گیاهی برای آرامش اعصاب

بابونه، دمنوشی عالی برای آرامش اعصاب

بابونه یکی از گیاهان مهم در صنعت داروسازی به حساب می‌آید. گیاه بابونه به قدری پرخاصیت است که از آن به عنوان داروخانه سیار یاد می شود.  عصاره بابونه فواید زیادی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توانیم به تنظیم سیستم گوارش، درمان اختلالات پوستی، تسکین دردهای عضلانی، پیشگیری از تشنج‌های عصبی و درمان اختلالات یائسگی اشاره کرد. همچنین بابونه برای کسانی که در فصول پاییز و بهار دچار آلرژی می‌شوند، بسیار مناسب است و به آن‌ها کمک می‌کند تا آثار آلرژی را در سیستم تنفسی خود از بین ببرند.

اما اینها تنها بخشی از خواص این گیاه شگفت انگیز است. گیاه بابونه در آرامبخشی اعصاب نیز بسیار معروف و موثر است و عمدتا از آن بعنوان یک دمنوش آرامبخش گیاهی یاد می شود. بابونه دارای خاصیت ضداسپاسم است و با رفع اسپاسم های عضلانی نه تنها فرد را آرامش می بخشد بلکه به رفع بیماری هایی مانند یبوست که ناشی از گرفتگی و سفت شدن دیواره های روده است نیز کمک می کند. این گیاه با تنظیم حرکات روده باعث بهبود عمل دفع می شود.

درمان اضطراب و افسردگی با دمنوش بابونه

بابونه یکی از بهترین داروهای گیاهی برای مبارزه با استرس و ترویج آرامش است. دمنوش ضداسترس بابونه علاوه بر کاهش اضطراب و افسردگی به تسکین درد معده نیز کمک کند. این گروه از پزشکان معتقدند بابونه دارویی آرام‌بخش است که بخار آن مستقیم به بخش بویایی مغز می‌رود و همین موضوع موجب کاهش استرس خواهد شد.

مطالعات انجام شده نشان می دهد استشمام بخار بابونه به عنوان یک آرامبخش طبیعی می تواند یک درمان خانگی برای اضطراب و افسردگی باشد. به همین خاطر است که از روغن بابونه در شمع ها، محصولات آروماتراپی و درمان‌های دیگر استفاده می‌شود. بابونه به شکل عصاره‌ای، اغلب به عنوان تسکین بخش خفیف برای بهبود اعصاب و کاهش اضطراب مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا بخار آن به طور مستقیم به بخش های بویایی می رود و تنش را کمتر می نماید. به همین خاطر است که افراد مصرف کننده بابونه نشانه های کمتری از اضطراب، استرس و افسردگی را تجربه می‌کنند.

بو به طور مستقیم به مغز می رود و به عنوان یک محرک احساسی و عاطفی عمل می‌کند. سیستم لیمبیک محرک‌های حسی را ارزیابی می‌کند و درد، خوشحالی، خطر یا امنیت را ثبت می‌نماید. سپس این موارد پاسخ احساسی و عاطفی ما را تشکل می‌دهد. تعادل هورمونی و احساسات اصلی ما در پاسخ به بوهای اصلی ایجاد می‌شود. بو و عطر مسیر مستقیمی به حافظه و احساس هستند. مواد معطری همچون بابونه درد را کمتر می کنند و می‌توانند بر روی شخصیت و رفتار انسان ها تاثیر بگذارند. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد استفاده از عطرهای روغنی یکی از سریع ترین روش ها برای رسیدن به نتایج روانشناسی است.

دمنوش آرامبخش بابونه - دمنوش برای آرامش اعصاب

درمان مشکلات بی خوابی در زنان با بابونه

بابونه، داروی سبکی است که معمولاً شب ها همراه با چای دم می کنند. بابونه علاوه بر کاهش اضطراب و بیخوابی، احساس ناخوشی و کسالت جسمی را هم کمتر می کند. این گیاه، علائم سوزش معده، تهوع و کولیت را هم تسکین می دهد و همچنین تأثیری آرامبخش روی خراش ها و حساسیت های پوستی دارد.

دمنوش بابونه یکی از قدیمی‌ترین نوشیدنی‌های شبانه است که قرن ها از آن به عنوان یک نوشیدنی خواب‌آور و آرامبخش گیاهی مورد استفاده قرار میگیرد. دمنوش آرامبخش بابونه یکی از محبوب‌ترین دمنوش‌ها در سراسر جهان است و برای رفع استرس بسیار مفید است. با کاهش استرس و آرام شدن فکر نه تنها مشکل بیخوابی فرد حل می شود، بلکه کیفیت خواب وی نیز بهبود قابل توجهی می یابد. بابونه علاوه بر اینکه به عنوان یک آرامبخش گیاهی شناخته می شود، برای تقویت دستگاه ایمنی بدن هم بسیار مفید است و انتخاب بسیار خوبی برای دمنوش آرامبخش قبل از خواب است.

دمنوش معجون رویایی نیوشا، یک تیر و چند نشان

دمنوش معجون رویایی نیوشا یک آرامبخش طبیعی و دمنوشی ترکیبی و از خانواده محصولات نیوشاست. این دمنوش ترکیبی از گیاهان بابونه، مرزنجوش، پرسیاوشان و پودر عسل تهیه شده است. هر کدام از گیاهان به کار رفته در دمنوش معجون رویایی نیوشا دنیایی از خاصیت هستند. حال شرکت نیوشا با جمع کردن تمام این خواص در یک تیبگ، سلامتی و سهولت را یکچا برای شما فراهم می کند.

خواص دمنوش معجون رویایی نیوشا

از جمله خواص دمنوش معجون رویایی نیوشا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آرامش بخش اعصاب و ضداضطراب
 • تقویت کننده معده و بهبود دهنده عملکرد دستگاه گوارش
 • تنظیم کننده فشار خون
 • رفع کننده اسپاسم های عضلانی و عروقی
 • تنظیم کننده حرکات روده و ضداسهال و ضدیبوست
 • کاهنده ریسک ابتلا به بیماری های قلبی
 • رفع بی حوصلگی و افسردگی
 • کمک به کاهش درد مفاصل
 • تب بر
 • درمان کننده عفونت معده و روده
 • موثر در درمان تنگی نفس و برونشیت
 • کمک درمان مسمومیت های غذایی
 • رقیق کننده خون و درمان کم خونی
 • درمانی عالی برای میگرن و سردردهای عصبی
 • دمنوش مناسب برای بیماران مبتلا به MS

دمنوش آرامبخش بهارنارنج

اگر عمر طولانی و روحیه‌ای شاد و سرزنده می‌خواهید، گیاه بهارنارنج را فراموش نکنید! بهارنارنج یکی از دمنوش های آرامبخش گیاهی و شناخته شده در جهان است. د. گیاه بهارنارنج از جمله گیاهانی است که در بهبود کیفیت خواب نیز بسیار موثر است. از بهارنارنج علاوه بر استفاده به عنوان دمنوش آرامبخش، به صورت عرق در شربت های تابستانی نیز استفاده می شود. بهارنارنج برای رفع غم و افسردگی بسیار سودمند است. دمنوش بهارنارنج قولنج‌های عصبی را برطرف می‌کند. این آرامبخش گیاهی و خوش عطر علاوه بر آرامبخشی اعصاب، باعث رفع بینظمی ضربان قلب نیز می شود.

بهار نارنج سبب آرامش سیستم عصبی مرکزی انسان می‌شود بنابراین برای درمان بی‌خوابی، ضعف اعصاب، اضطراب و سردرد‌های عصبی و میگرنی مفید است. افرادی که به اختلال خواب دچار هستند باید ۲ ساعت پیش از خواب، مقداری عرق بهارنارنج یا دمنوش آرامبخش بهارنارنج مصرف کنند.

گیاه بهارنارنج به اندازه داروی دیازپام در کاهش استرس مفید و موثر است.بر اساس تحقیقات انجام شده، دمنوش ضداسترس بهارنارنج می تواند در كاهش استرس قبل از عمل جراحی نقش موثری ایفا می‌کند.

تاثیر دمنوش به لیمو و زیرفون در آرامش بخشیدن به اعصاب

گیاهان به لیمو و زیرفون دارای طبیعتی گرم هستند. به عمین دلیل در آرامش بخشی و ایجاد نشاط و سرزندگی در فرد بسایر موثرند. این گیاهان در درمان سرماخوردگی، تشنّج، نقرس، دردهای سیاتیکی، غلظت خون، روماتیسم، بی خوابی های شبانه، میگرن، اضطراب، طپش قلب، سردرد، آسم، فشارخون و اسهال موثراست؛ همچنین دمنوش ترکیب این گیاهان ارامبخش به عنوان تقویت کننده حافظه، شستشودهنده کلیه و مقوی معده مورد استفاده قرار میگیرد.

شرکت نیوشا با در نظر گرفتن خواص گیاهان به‌لیمو، گل‌گاوزبان، زیرفون و به لیمو ترکیب منحصر‌به‌فردی را در قالب یک دمنوش آرامبخش گیاهی بوجود آورده است که به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید از خواص تمام این گیاهان منحصر به فرد در یک لیوان دمنوش خوش‌طعم بهره‌مند شوید. اگر در طول روز استرس زیادی دارید پیشنهاد می شود این دمنوش میکس گل گاو زبان نیوشا را در میان وعده روزانه خود بگنجانید و از خواص و طعم دوست داشتنی آن لذت ببرید. این دمنوش آرامبخش به همراه کمی نبات و لیمو ترکیبی بسیار خوشمزه و دوست داشتنی است. مصرف این دمنوش به دلیل دارا بودن زیرفون به خانم های باردار توصیه نمی شود.

دمنوش آرامبخش نیوشا - دمنوش گل گاو زبان زیرفون سنبل الطیب و به لیمو نیوشا

اسطوخودوس، ضداسترسی گیاهی

استخدوس علاوه بر اینکه به عنوان یک دمنوش برای آرامش اعصاب معرفی میگردد، در درمان و بی خوابی و درد میگیرن نیز بسایر موثر است. استوخودوس یا استوقدوس در لیست گیاهانی که به خواب کمک می کنند، معروف ترین و احتمالاً پرمصرف ترین شان است. همان رایحه استوقدوس کافی است تا خستگی یک روز کاری را از تنتان دور کند. اسطوخودوس درمانی سنتی برای رفع بی‌خوابی است و از روغن آن در حمام و رایحه درمانی استفاده می‌شود. استوخودوس بعنوان دمنوش آرامبخش طبیعی نیز مورد استفاده قرار میگرد.

دمنوش اسطوخودوس، دمنوشی برای یک خواب راحت

از لحاظ پزشکی ثابت شده است که تنها استشمام عطر اسطوخودوس قبل از خواب، میزان خواب عمیق (موج آرام) را افزایش می‌دهد. عطر آرامبخش طبیعی اسطوخودوس همراه با خواص گوارشی این گیاه باعث شده که دمنوش اسطوخودوس انتخاب مناسبی برای قبل از خواب به عنوان یک دمنوش برای آرامش اعصاب باشد.

آزمایشات بالینی نشان داده اند که استوقدوس اضطراب و بیخوابی را کاهش می دهد و باعث افزایش کیفیت خواب می شود. در پژوهش های انجام شده معلوم شد این گیاه، مرحله خواب موج آرام را طولانی تر می کند؛ نوعی خواب عمیق که برای سرحال و باانرژی بیدار شدن ضروری است.
پخش کردن رایحه استوقدوس، چه از طریق افشاندن عصاره آن روی بالشت و چه با استفاده از دستگاه، شما را با آرامش به خوابی عمیق برده و باعث می شود صبح روز بعد، سرحال و باانرژی برای آغاز روزتان حاضر باشید.

اگر فردی در طول روز به تنش‌های فکری، اضطراب یا حتی پیش فعالی مغز دچار می‌شود می‌تواند از این آرامبخش گیاهی و موثر استفاده کند زیرا اثرات این دمنوش برای آرامش اعصاب به اثبات رسیده است. این گیاه آرامبخش طبیعی ، تقویت کننده سلول‌های مغزی، افزاینده شیر مادر، کاهنده نفخ و گاز معده و روده، شادی آور، باز کننده انسداد عروقی و ضد بلغم است.

بهبود خواب و آرامش اعصاب با مریم گلی

وقتی صحبت از دمنوش آرامبخش گیاهی به میان آید، شکی نیست که اسم دمنوش مریم گلی آورده می شود. دمنوش آرامبخش مریم گلی ضدتشنج است و برای رفع خستگی ذهن و برای افزایش قدرت تمرکز مفید است. 1 – 2 فنجان از این دمنوش آرامبخش در طول روز، خوابی راحت تر را فراهم می کند و برای آرام کردن اعصاب به شما کمک می کند و آرامش را حفظ می کند. این گیاه مانند یک مسکن عمل می کند و باعث می شود تا خواب بهتری را در طول شب تجربه کنید. عصاره ی مریم گلی باعث کاهش استرس, تنظیم هورمون و در نتیجه خواب عمیق تر می شود و می تواند به عنوان یک داروی طبیعی موثر در درمان بی خوابی استفاده شود.

دمنوش آرامبخش مریم گلی و بهبود گر گرفتگی یائسگی - دمنوش برای آراش اعصاب

علاوه بر ویژگی آرامبخشی آن، از نظر سلامت بدنی هم بسیار مفید است و سیستم گوارشی را منظم می کند و مشکلات گاز معده و سوهاضمه را رفع می کند جالب است بدانید که برگ‌های مریم گلی رفع کننده سوءهاضمه، نفخ معده و درد شکم است. مریم گلی محرک رحم است و برای تسکین درد قاعدگی، درمان مشکلات قاعدگی و گرگرفتگی‌های دوران یائسگی بانوان استفاده می‌شود. البته مادرانی که به نوزاد خود شیر می‌دهند، باید کمتر از این دمنوش استفاده کنند، زیرا باعث کاهش شیر می‌شود.

هانیه تقی زاده
هانیه تقی زاده
مشاور شرکت نیوشا نیک | علاقه مند به طب سنتی و گیاهی| طرفدار راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی | فارغ التحصیل MBA

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *